Оржицька районна рада
Оржицький район, Полтавська область

Головний лікар ЦРЛ Н.Ковтун: В Україні почався процес створення госпітальних округів

Переглядів: 535

Постанова КМУ від 30.11.2016 року № 932 про затвердження порядку створення госпітальних округів започаткувала  цю роботу.

Госпітальний округ це функціональне об’єднання закладів охорони здоров’я, розміщених на відповідній території, що забезпечує надання вторинної (спеціалізованої ) медичної допомоги населенню такої території.  Госпітальні округи створюються  з метою організації мережі закладів охорони здоров’я  у спосіб, що дасть змогу забезпечити гарантований своєчасний доступ населенню до послуг належної якості, ефективне використання бюджетних коштів, створення умов до підготовки закладів до функціонування в умовах управлінської та фінансової автономії та надання медичної допомоги в межах договорів про медичне обслуговування з головним розпорядником бюджетних коштів. Центром госпітального округу визначається населений пункт з населенням понад 40 тис. осіб, в якому буде розміщена багатопрофільна лікарня інтенсивного  лікування другого рівня. Зона обслуговування госпітального округу визначається своєчасністю прибуття до багатопрофільної  лікарні до 60 хвилин.  Радіус обслуговування має бути до 60 км.  Один госпітальний округ передбачає обслуговування не менше 120-200 тис. осіб. За задумом децентралізаційна реформа медичного обслуговування дозволить оптимізувати витрати на утримання багато численних лікарень наблизить якісні медичні послуги  до населення без необхідності їхати до обласного центру. Процес створення госпітальних округів  є підготовчим етапом до страхової медицини. 

Громади будуть вирішувати як розвивати мережу лікарень. Міністерство охорони здоров’я  визначить національні критерії того,  до яких стандартів треба прагнути.  Яким повинно в майбутньому бути навантаження,  оснащення лікарень,  щоб їхні послуги відповідали сучасному рівню. Від громад залежатиме, як саме поступово вийти на ці національні стандарти. Мова про закриття лікарень не йде. Деякі лікарні треба буде підсилити, деякі перепрофілювати. Де поремонтувати дорогу,  підсилити екстрену допомогу,  а де лише якесь відділення.  Ці потреби краще знають на місцях. Мережа буде формуватись на місцях громадами. Їм краще відома ситуація.

Наказом МОЗ від 20.02.2017 року № 165 затверджено примірне положення про госпітальний округ. Госпітальний округ не є окремим організаційно-правовим рівнем організації виконавчої влади чи окремою юридичною  особою. Учасниками госпітального округу є міські, районні ради та ради об’єднаних територіальних громад. Для визначення проблемних питань, координації роботи розробки пропозицій та рекомендацій щодо реалізації на рівні госпітального округу державної політики у госпітальному окрузі створюється госпітальна рада.  Це дорадчий орган, який складається з представників громад які увійшли в госпітальний округ та представників лікарняних закладів. Представників делегують місцеві ради. Завданням госпітальної ради є розробити проект 5-річного плану розвитку госпітального округу. А отже визначити, які інвестиції потрібні, щоб забезпечити медичну допомогу у відповідності до стандартів лікування. Госпітальна рада надаватиме свої пропозиції для ухвалення місцевими радами. У плані розвитку мають бути маршрути пацієнтів, розподіл функцій між закладами, поняття про перспективні заклади, які будуть підсилюватись і саме туди будуть направлятись інвестиції.

Перехід на оплату за послугу, не дозволить набрати деяким закладам достатню кількість пацієнтів щоб окупити всі затрати. Якщо місцева влада не зможе наявними податками самотужки фінансувати лікарню в існуючому її вигляді, то час заставить замислитись над іншим варіантом розвитку. Однак перепрофілювання вимагатиме коштів для навчання персоналу, придбання обладнання, ці заходи також будуть включатись в перспективний план розвитку. Джерелом фінансування розробленого плану можуть бути державний, місцевий бюджети, недержавні інвестиції, благодійні внески, кошти міжнародної допомоги та інші джерела не заборонені законом.

Розпорядженням  Кабінету  Міністрів  від 22 березня   2017  року №198-р затверджено перелік та склад госпітальних округів Полтавської області. Всього 4 на область. Оржицький район увійшов до Західного госпітального округу. Крім того сюди увійшли заклади охорони здоров’я розміщені в м. Лубни,  заклади Гребінківського, Лубенського, Пирятинського, Семенівського,  Хорольського, Чорнухинського районів.

16 сесією Оржицької  районної ради 7 червня 2017 року № 328  було прийнято рішення про делегування представників Оржицького району для роботи у складі госпітальної ради в Західному госпітальному окрузі: заступника голови районної ради Яковенка В.І., заступника голови районної державної адміністрації Перетятька С.Г. та головного лікаря Оржицької ЦРЛ Ковтун Н.І. Засідання госпітальної ради заплановано найближчим часом. На першому засіданні буде обрано голову госпітальної ради з членів ради, за поданням голови буде обрано заступника голови та секретаря Госпітальної ради на строк її повноважень.

Н.Ковтун, головний лікар Оржицької ЦРЛ

« повернутися до списку новин