Оржицька районна рада
Оржицький район, Полтавська область

Пенсійний фонд попереджає про наслідки нелегальної зайнятості

Переглядів: 247

За даними Пенсійного фонду України, в січні 2019 року кількість застрахованих осіб у Полтавській області, за яких сплачується єдиний соціальний внесок, становила 416,5 тис. осіб, у січні 2018 року – 415,1 тис. осіб.

Аналіз щомісячних звітів, поданих платниками до реєстру застрахованих осіб, свідчить, що найнижчий рівень заробітної плати на Полтавщині та недотримання керівниками мінімальних гарантій в оплаті праці спостерігається в галузі сільського господарства, будівництва, оптової та роздрібної торгівлі та транспорту.

Працівники Пенсійного фонду тримають під контролем ситуацію на ринку праці та постійно надають інформацію партнерам із легалізації відносин – насамперед органам Державної фіскальної служби та Управлінню Держпраці у Полтавській області. Із цими даними працюють на засіданнях робочих груп, які потім здійснюють виїзди, обстеження юридичних і фізичних осіб. Так, на підставі моніторингу Реєстру застрахованих осіб органи Пенсійного фонду, надали представникам Держпраці інформацію про понад 200 страхувальників, із-поміж яких 127 тих платників, що працюють у найбільш ризикових сферах. За цими даними із 5 жовтня по 15 березня – у період надзвичайної активізації причетних служб, спрямованої на виконання урядової постанови від 5 вересня 2018 року щодо легалізації зайнятості, – проведено 195 перевірок і виявлено 201 працівника, допущеного до роботи без укладання трудового договору. Порушував законодавство 71 роботодавець. Крім того, упродовж зазначеного періоду укладено трудові угоди з 855 працівниками, легалізовано близько шести тисяч робочих місць.

Влаштовуючись на роботу неофіційно, працівник повинен чітко усвідомлювати: якщо зарплату виплачують «у конверті», це означає, що роботодавець, найімовірніше, не укладе трудовий договір, а також не здійснюватиме відрахування з неофіційної зарплати єдиного соціального внеску до Пенсійного фонду, а це неминуче призведе до таких наслідків:

– вимагатимуть працювати понад норму, а нерідко й без додаткової оплати праці;

– не буде гарантованого розміру заробітної плати (зокрема, розміру тарифної ставки або посадового окладу працівника, доплат, надбавок та інших заохочувальних виплат);

– не буде ніяких соціальних гарантій, передбачених для працівника;

– не буде права на відпустку, зокрема, і на відпустку в зв’язку з вагітністю, пологами і по догляду за дитиною;

– не буде права на оплату тимчасової непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною;

– не буде права на достроковий вихід на пенсію (якщо робота пов’язана зі шкідливими умовами праці);

– не буде права на охорону праці;

– не буде права на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань, та, як наслідок, – на отримання страхових виплат у разі травмувань чи профзахворювань;

– людину можуть звільнити у будь-який момент, без виплати вихідної допомоги, а можливо, і без оплати за виконану роботу.

Отримати належний під час звільнення розрахунок у переважній більшості випадків працівникові вкрай складно, факт перебування в трудових відносинах із роботодавцем доведеться доводити у суді за допомогою свідків. Отже, найефективнішим захистом громадян є їхня правова обізнаність.

Головне управління Пенсійного фонду
України в Полтавській області

« повернутися до списку новин