Оржицька районна рада
Оржицький район, Полтавська область

Звіт завідувача Оржицьким районним методичним кабінетом про виконання умов контракту в 2017 році

Переглядів: 1001

Робота районного методичного кабінету здійснюється відповідно  до  законів України  «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про дошкільну освіту», «Про позашкільну освіту» та інших нормативних документів з питань організації навчально-виховного процесу, відповідно до Положення  про методичний кабінет та Статуту Оржицького районного методичного кабінету, затвердженого рішенням 30 сесії районної ради п’ятого скликання від 18 грудня 2009 року,  згідно з планом роботи відділу освіти  та методичного кабінету.

В умовах створення нової моделі української освітньої системи особливої вагомості набуває проблема вдосконалення науково-методичного супроводу як процесу змін, що відбуваються як на рівні дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти, так і на рівні повсякденних проблем навчально-виховних закладів. Тому районний методичний кабінет  серед пріоритетних завдань виділяє роботу над розвитком професійних навичок і підвищенням методичного рівня вчителів, створенням умов для їхньої самоосвітньої роботи, популяризує впровадження в навчально-виховний процес сучасних методик та технологій навчання, здійснює науково-методичний супровід викладання навчальних дисциплін в умовах переходу до нових Державних стандартів початкової загальної та базової і повної середньої освіти, реалізує систему моніторингових досліджень, спрямованих на виявлення якісних показників навчальних досягнень.

В освітньому просторі Оржицького району актуальним є питання повноцінного функціонування сільської школи, тому особлива увага була приділена особливостям роботи сільських навчальних закладів та вирівнювання рівня навчальних досягнень у міських та сільських школах.

Відповідно до цільових завдань та стратегії розвитку освітньої галузі району діяльність навчальних закладів та РМК у 2017 році була спрямована на реалізацію районної проблеми «Підвищення професійного рівня педагогічних працівників і ефективності навчально-виховного процесу шляхом упровадження інноваційних освітніх технологій», Державного стандарту базової та загальної середньої освіти, Комплексної програми розвитку освітньої галузі Оржицького району на 2017-2021 роки та основних завдань державної політики в системі освіти відповідно до чинного законодавства.

На виконання Концептуальних засад розвитку післядипломної педагогічної освіти в районі  за звітний період  курсове підвищення кваліфікації пройшли 113 педагогічних працівників. На базі  Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М.В.Остроградського за денною формою - 72  педагогів; за дистанційною формою навчання – 32 педагогічний працівник, очно-дистанційною – 9.  Один працівник РМК пройшов курсову перепідготовку в ЦІППО Університету менеджменту НАПН України.  Міжкурсовими формами роботи було охоплено понад 450 педагогів у  заходах проведених на базі РМК та навчальних закладів.

Підвищення кваліфікації здійснюємо також че­рез обласні та районні методичні, науково-практичні семінари для педагогічних працівників різних категорій: керівників районних і шкільних мето­дичних об’єднань, молодих учителів, керівників закладів, класних керівників, вчителів-предметників, практичних психологів. Педагоги району активно залучені до роботи обласних семіна­рів, засідань творчих та ініціативних груп, науково-практичних конференцій тощо.

У 2017-2018 навчальному році вчитель хімії Лазірківської ЗОШ І-ІІІ ступенів ім. В.О.Підпалого Вакуленко С.А. залучена до роботи обласної спеціальної дослідної групи «Проектна і дослідницька діяльність з хімії як чинник особистісного розвитку учня». Учителі географії Лазірківської ЗОШ І-ІІІ ступенів ім. В.О.Підпалого та Новооржицької ЗОШ І-ІІІ ступенів є учасниками обласної експериментальної творчої групи учителів географії з проблеми «Методична система формування предметної географічної компетенції учнів основної школи».

У забезпечені науково-методичного супроводу навчальних закладів використано різноманітні форми роботи: тренінги, майстер-класи, методич­ні фестивалі, круглі столи, ярмарки педагогічних ідей, дискусії, творчі зустрічі, методичні діалоги, анкетування, педагогічні портрети, панорами ме­тодичних знахідок, презентації тощо.

У 2017 навчальному році проведено:

- 28 засідань районних методичних об'єднань вчителів-предметників на базі районного методичного кабінету та Оржицької ЗОШ І-ІІІ ст. імені І.Я.Франка;

- 15 семінарів для таких категорій педагогічних працівників як заступники директорів з навчально-виховної роботи, класні керівники, педагоги-організатори, практичні психологи та соціальні педагоги, шкільні бібліотекарі (районний методичний кабінет, Оржицька ЗОШ І-ІІІ ст. імені І.Я.Франка, Лазірківська ЗОШ І-ІІІ ст. імені В.О.Підпалого, Староіржавецька ЗОШ І-ІІІ ст. та Чевельчанська ЗОШ І-ІІІ ст.);

- 11 засідань творчих груп вчителів початкових класів, вчителів української мови та літератури, вчителів хімії, вчителів математики, вихователів ДНЗ (районний методичний кабінет, Оржицька ЗОШ І-ІІІ ст. імені І.Я.Франка, Лазірківська ЗОШ І-ІІІ ст. імені В.О.Підпалого, Вишнівська ЗОШ І-ІІІ ст., Яблунівська ЗОШ І-ІІІ ст. та Тарасенківський ДНЗ);

- 10 засідань динамічних груп вчителів зарубіжної літератури та російської мови, учителів фізики, учителів біології, учителів англійської мови  та учителів інформатики (районний методичний кабінет, Вишнівська ЗОШ І-ІІІ ст., Новооржицька ЗОШ І-ІІІ ст., Зарізька ЗОШ І-ІІІ ст. імені М.Т.Симонова (Номиса) та Величківська ЗОШ І-ІІ ст.);

- 6 тренінгів з різних напрямків роботи для практичних психологів, класних керівників, педагогів-організаторів, шкільних бібліотекарів, учителів початкових класів;

- 2 засідання клубу «Пошук» для заступників директорів з виховної роботи;

- 2 методичних практикуми щодо підготовки до ЗНО для вчителів математики та фізики;

- круглий стіл «Планування роботи педагога-організатора»;

- педагогічні читання «Остроградський і методики навчання математики в сучасній школі»;

- майстер-клас з музичного мистецтва «Я роблю це так».

Особлива увага районного методичного кабінету спрямована на супровід діяльності молодих спеціалістів. Організовано роботу школи педагогічної майстерності «Методична вітальня», яка передбачає проведення науково-теоретичних та практичних семінарів, тренінгів та практикумів, відвідування занять досвідчених педагогів, індивідуальних консультацій. На базі Чевельчанської ЗОШ І-ІІІ ст.. в рамках семінару «Методична естафета» молоді кадри були задіяні до участі у трибуні вільних думок та майстер-класах вчителів-предметників,  відвідали відкриті уроки із застосуванням інноваційних технологій.

Методистами ведеться робота по вивченню та узагальненню передового педагогічного досвіду. У 2017 навчальному році науково-методичною радою районного методичного кабінету схвалено та занесено до картотеки ППД досвід 4 педагогів: учителя української мови Воронинцівської ЗОШ І-ІІ ст. Гончарової Н.В,  учителя початкових класів Великоселецької ЗОШ І-ІІ ст. Кропивки В.В., учителя фізичної культури Оржицької ЗОШ І-ІІІ ст. Журавського В.І., заступника з виховної роботи Новооржицької ЗОШ І-ІІІ ст. Треущенко О.І.

Забезпечено роботу 2 районних опорних навчальних закладів з основних питань управлінської діяльності та внутрішньошкільної методичної роботи (Чевельчанська ЗОШ І-ІІІ ст. та Оржицький ДНЗ), 2 закладів з питань якісної організації та творчого втілення новаторських педагогічних ідей у навчально-виховний процес (Зарізька ЗОШ І-ІІІ ст.ім. М.Т.Симонова (Номиса) та Новооржицька ЗОШ І-ІІІ ст.).

Проведено І та ІІ етапи Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів, Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика, Міжнародного мовно-літературного конкурсу імені Т.Г. Шевченка, районний етап конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН, конкурс "Живи, книго!", Міжнародний математичний конкурс «Кенгуру» та Міжнародний конкурс з українької мови «Соняшник», Всеукраїнський фізичний конкурс «Левеня», Міжнародний конкурс з інформатики та комп’ютерної грамотності «Бобер»,  районний турнір «Дебати», фестиваль-конкурс «Молодь обирає здоров’я», конкурс театральних колективів, районна Спартакіада школярів, акції еколого-натуралістичного спрямування: «До чистих джерел», «Мій рідний край – моя земля», «Зелений паросток майбутнього», «Вчимося заповідувати», «Майбутнє лісу в твоїх руках», Рослини - рятівники від радіації»   огляді-конкурсі екологічних агітбригад, двомісячнику озеленення, чистоти і благоустрою населених пунктів, конкурсі плакатів «Природа і люди»  та багато інших.

Районний методичний кабінет здійснює організаційно-методичний супровід інноваційної та проектної діяльності, координує дослідно-експериментальну діяльність навчальних закладів. Інноваційна діяльність в Оржицькому районі здійснюється на основі діючих нормативних документів, що регулюють інноваційну освітню діяльність. Круподеринська ЗОШ І-ІІІ ст. включена до Всеукраїнського експерименту «Освітньо-інформаційне середовище як фактор цілісного розвитку особистості» (керівник Журавльова Л. А.).  У школі  здійснюється викладання   курсу «Прикладна інформатика», розробленого Центром Інформаційних Технологій ІТС м. Київ. Як результат відбувається інтеграція пред­мета «інформатика» в різні дисципліни. Інформаційні технології відкривають уч­ням доступ до нетрадиційних джерел інформації, підвищують ефективність са­мостійної роботи,  дають цілком нові мож­ливості для творчості.

Зарізька ЗОШ І-ІІІ ступенів включена до експериментально-пошукової діяльності з упровадження моделі сучасної ефективної школи на засадах взаємодії теорії філософії освіти і освітньої практики, керівник закладу брав участь в обласному науково-практичному семінарі «Ефективна школа: розбудова партнерства і автономії у світлі концепції Нової української школи».

Новооржицька ЗОШ І-ІІІ ступенів впроваджує модель громадсько-активної школи, має досвід розробки та втілення в життя проектів, що роблять школу – центром громадського життя селища.

Велика увага приділена організації роботи з обдарованими дітьми:

команда району на ІІІ етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів виборола 12 призових місць;

учениця 9 класу Оржицької ЗОШ І-ІІІ ст. імені І.Я.Франка  Гукало Ольга стала переможцем (ІІ місце) ІV етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з хімії;

один учень району зайняв ІІ місце у ІІ (обласному) етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН;

Команда району взяла участь у обласному етапі конкурсу. Гукало Ольга, Усенко Софія, Федоренко Єлизавета, Шмідт Анна, учениці Оржицької ЗОШ І-ІІІ ступенів  імені І.Я.Франка, зайняли два других і два третіх місця в обласному етапі зазначеного конкурсу, за що були нагороджені щорічною премією відділу освіти Оржицької райдержадміністрації.

ІІ місце у ІІІ Всеукраїнському конкурсі есе «Я-європеєць» обласного (відбіркового) етапу Конкурсу серед учнів та вихованців 8-11 класів ЗНЗ та позашкільних закладів області виборола Ворона Юлія, учениця 10 класу Круподеринської ЗОШ І-ІІІ ступенів, ІІІ місце – Макаренко Сергій, учень 8 класу Воронинцівської ЗОШ І-ІІ ст., Треущенко Антон, учень 9 класу Новооржицької ЗОШ І-ІІІ ст.,Здендяк Ірина, учениця 9 класу Воронинцівської ЗОШІ-ІІ ст.

ІІ місце на зональному етапі огляду-конкурсу команд КВК отримала команда «La’stars» Лазірківської ЗОШ І-ІІІ ступенів та Лазірківського БДЮТ;

І місце на обласному етапі огляду-конкурсу художньої самодіяльності «Веселка» мав Колодяжний Максим, учень 3 класу Вишнівської ЗОШ І-ІІІ ст. та ансамбль «Червона калина» Вишнівської ЗОШ І-ІІІ ст.;

ІІ місце  в обласному етапі конкурсу «Барвисте перевесло» виборола Ведмідь Анна, ІІІ місце – Мироненко Анастасія, вихованки Оржицького БДЮТ;

І місце у обласній виставці-конкурсі декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва «Знай і люби свій край» у номінації «Вироби з природних матеріалів» отримали Ведмідь Анна, у номінації «М’яка іграшка» - Черненко Ілля, вихованці Оржицького Будинку дитячої та юнацької творчості;

ІІІ місце у обласному конкурсі мініатюр серед педагогів декоративно-ужиткового та образотворчого  мистецтва позашкільних навчальних закладів у номінації «Ліплення»  має Брєжнєва Олена Олегівна, керівник гуртка образотворчого мистецтва Лазірківського БДЮТ.

Юні спортсмени району протягом навчального року взяли участь у дев'яти видах змагань в залік обласної Спартакіади школярів. Переможцями та призерами обласної Спартакіади школярів стали: у змаганнях з легкоатлетичного кросу –   збірна команда району (ІІІ місце), 1 учень у особистому заліку (ІІІ місце), у змаганнях з легкоатлетичного чотириборства «Дружба» – 1 учень у особистому заліку (ІІ місце), у змаганнях з легкої атлетики – команда юнаків (ІІІ місце у естафеті), 3 учні у особистому заліку (І місце – 1, ІІ місце – 1, ІІІ місце – 1).

Методичний кабінет працює над створення умов для розвитку творчої ініціативи педагогічних працівників. Щорічно у грудні проводиться конкурс фахової майстерності «Учитель року». У цьому навчальному році визначалися кращі серед учителів початкових класів, учителів інформатики, учителів біології та учителів музичного мистецтва. Переможець районного етапу конкурсу – учитель початкових класів Круподеринської ЗОШ І-ІІІ ст. Карпенко Н.В. – увійшла у п'ятірку кращих учителів області та стала лауреатом обласного етапу конкурсу.

Психологічна служба району налічує 4.25 ставки практичних психологів при потребі 19.5 та 0.5 ставки соціального педагога при потребі 7.25 ставки. Забезпеченість складає 17 % від потреби (разом з ДНЗ). Протягом 2017 року було проведено тренінгові заняття з працівниками психологічної служби з надання психологічної допомоги дiтям, якi пережили насильство та тематичні тренінги «Психодіагностика  професійних  інтересів  та   схильностей  старшокласників» (Вишнівська ЗОШ І-ІІІ ступенів), «Способи  подолання  стресу  в  період  підготовки  та  здачі  ЗНО» (Новооржицька ЗОШ І-ІІІ ступенів), «Методи арт-терапiï у роботi психолога» (Староіржавецька ЗОШ І-ІІІ ступенів).

Щороку відділ освіти Оржицького району прогресує в охопленні освітніми послугами дітей з особливими потребами. На даний час у районі функціонують 2 навчальні заклади з інклюзивними класами (Староіржавецька та Плехівська ЗОШ), на індивідуальному навчанні перебувають 9 дітей з вадами. Проблеми інклюзивної освіти обговорювалися на інструктивних нарадах, було надано методичні рекомендації щодо впровадження нового Державного стандарту початкової загальної освіти для дітей з особливими освітніми потребами та у придбанні спеціальних засобів корекції психофізичного розвитку, обладнання, дидактичного матеріалу та особливих наочних засобів, передбачених при використанні субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами.

На сьогодні для охоплення всіх дітей, потребуючих інклюзивного навчання, виникає необхідність у створенні інклюзивно-ресурсного центру, адже сучасна форма діяльності районної медико-педагогічної комісії не забезпечує наявність відповідних фахівців та матеріального забезпечення для роботи з дітьми з особливими освітніми потребами віком від 2 до 18 років.

Протягом 2017 року методичним кабінетом було укомплектовано та видано методичні посібники «Використання інноваційних технологій в роботі з батьками», «Нестандартні уроки в системі реалізації компетентнісного навчання з математики», «Розвиток алгоритмічного мислення на уроках інформатики», «Рік англійської мови: матеріали виховних заходів», збірник вправ з англійської мови «Краєзнавча тематика на уроках англійської мови», збірник аналітично-узагальнюючих матеріалів «Освіта Оржиччини в цифрах».

Видано 8 номерів «Методичного вісника», у яких розглянуто актуальні теми та проблеми сучасної освіти в Україні та світі, вміщено матеріали вчителів та методистів з теми інклюзивної освіти, обдарованості дитини і батьківської опіки, створення Інтернет-сайтів, експериментально-дослідницька діяльність на уроках хімії та біології, адаптації молодого вчителя до педагогічної діяльності.

З метою формування єдиного освітнього інформаційного простору району працівниками районного методичного кабінету забезпечується функціонування спільного веб-сайту відділу освіти та районного методичного кабінету, сайту спільноти дошкільних навчальних закладів «Дошкілля Оржиччини». Ведеться організаційна робота по створенню веб-сайтів загальноосвітніх навчальних закладів. Проведено ряд тренінгів з теми «Створення та підтримка функціонування освітніх веб-сайтів та блогів». Зокрема, проведено три тренінги по створенню власних блогів  для вчителів природничо-математичних дисциплін, для педагогів філологічного та суспільно-гуманітарного напрямку. Досвідом зі створення власних Інтернет-ресурсів поділилися учитель інформатики Круподеринської ЗОШ І-ІІІ ст. Афанасьєв А.В., учитель біології Лазірківської ЗОШ І-ІІІ ст. ім. В.О.Підпалого Гуржій Л.І., учитель математики Новооржицької ЗОШ І-ІІІ ст. Яцько М.М., учитель англійської мови Савинської ЗОШ І-ІІ ст. Мацала В.В. Також було проведено тренінг для педагогічних працівників, відповідальних за функціонування шкільних сайтів. Своїм досвідом поділилися з колегами адміністратори шкільних сайтів Круподеринської та Лукімської ЗОШ І-ІІІ ст.

Проте через невідповідне матеріально-технічне забезпечення відсутня можливість широкого впровадження в навчально-методичну роботу Інтернет-технологій. У зв'язку з відсутністю стійкого швидкісного доступу до мережі Інтернет неможливо організувати проведення для педагогічної спільноти району вебінарів, онлайн-курсів, дистанційного навчання.

Недостатнє фінансування обмежує можливості забезпечення методичної служби і періодичною педагогічною пресою у повному обсязі.

Разом з тим діяльність районного методичного кабінету і надалі буде спрямована на розширення сфери надання освітніх послуг педагогічним працівникам, поліпшення рівня науково-методичного супроводу процесів інноваційного розвитку закладів освіти району.

 

« повернутися до списку новин