Оржицька районна рада

Поради лікаря: наближається сезон грипу

Переглядів: 459

Літо добігло кінця. Незабаром настануть холоди в період яких трапляються епідемії грипу, які негативно позначаються на здоров'ї населення. Грип - це гостре вірусне захворювання, на яке хворіють  люди, не залежно від їх віку чи статі.

Статистика свідчить про те, що кожного року в світі на грип хворіє близько 450 мільйонів людей, причому 2 мільйони з яких помирає. В Оржицькому районі з початку року зареєстровано 2326 випадків грипу та ГРВІ, з них 1 випадок грипу  у вагітної. Пневмоній зареєстровано 102 випадки.

Небезпечний грип своїми ускладненнями. Які впливають на серцево-судинну систему, легені, а також центральну нервову систему людини. Вірус грипу досить сильно і різко знижує захисні сили організму, тому і ймовірність виникнення різних ускладнень після хвороби є дуже високою. Особливо небезпечний грип для літніх людей, дітей і вагітних жінок, а також для тих, хто має якісь хронічні захворювання у тому числі цукровий діабет.

Не багато хто знає, що перша згадка про грип як про хворобу була зроблена Гіппократом, а перше документальне підтвердження епідемії грипу зафіксовано в 1580 році. Найважчою епідемією грипу була так звана «іспанка», яка трапилася в 1918 році, і від цієї епідемії померло понад 20 мільйонів жителів планети.

Основним видом профілактики грипу є вакцинація.

Минулорічні епідсезони грипу засвідчують низький рівень охоплення населення країни вакцинацією проти грипу. За повідомленням Центру грипу та ГРВІ УЦКМЗ МОЗ України, у сезоні 2016–2017 років всього було вакциновано 106 683 особи, що становить 0,3 % від загальної кількості населення України. У 2016 році вакцина проти грипу стала доступною населенню лише з початку листопада. Як наслідок, щеплення проводились переважно у розпал захворюваності. В районі було вакциновано 69 осіб з них 63 медичних працівники. Що склало 0,3 % всього населення.

Починаючи з 17 жовтня 2016 року по 21 травня 2017 року в Україні зареєстровано 6,2 млн. випадків захворювань на грип та ГРВІ. Всього перехворіло 14,6 % населення, зареєстровано 31 летальний випадок внаслідок грипу, з них 7 дітей.

У всьому світі вакцини для профілактики грипу проходять щорічну зміну штамового складу, ВООЗ  уже дало свої рекомендації на епідемічний сезон 2017 – 2018 років.  Отже у ВООЗ рекомендує включити до складу грипозних вакцин наступні штами: – A/Michigan/45/2015(H1N1)pdm09 – подібний вірус, – A/Hong Kong /4801/2014(H3N2) подібний вірус, – вірус B/Brisbane/60/2008. 

Вакцинуватися від грипу рекомендовано починаючи з вересня, проте можна робити  щеплення  протягом  всього  сезону. В Україні не виробляють вакцин проти грипу, вони не купуються за кошти  держбюджету. У минулому році найбільше зробили щеплення вакцинами, які придбали за кошти місцевого бюджету, кошти підприємств і власні кошти.

Тому, щоб не було дефіциту вакцин та аптечна мережа могла вчасно зробити їх поставку, жителям району, хто бажає провести щеплення слід уже зараз звертатися до своїх сімейних лікарів та заявляти про бажання щепитися, для того, щоб заклади охорони здоров’я могли сформувати  потребу у вакцинах на новий епідемічний сезон 2017-2018 років. Нагадаємо, що вартість вакцини на початку 2017 року коливалася в межах 160-200 грн. Лікування неускладненого грипу чи ГРВІ пацієнтам обходилося в 350-400 грн.  При тому що були непоодинокі випадки повторних захворювань. Трудові втрати (перебування на лікарняних) склали 4457 днів.

Отже, вакцинація від грипу є економічно доцільнішою та безпечнішою ніж  його лікування. А для роботодавців це ще й збереження безперервного трудового процесу та економія коштів на виплатах по втраті працездатності. Вакцину можуть придбати самостійно самі пацієнти в аптечній мережі, роботодавці організовано для своїх працівників. З 01.07.2017 року набула чинності постанова КМУ від 16.03.2017 року  №180 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України»,  якою у новій редакції затверджено Національний перелік основних лікарських засобів. Нажаль до нього не увійшла вакцина проти грипу. За бюджетні кошти придбати її тепер складно, лише за умови, що буде забезпечено повністю потребу закладу в  лікарських засобах, передбачених національним переліком.

Н.Ковтун, головний лікар Оржицької ЦРЛ« повернутися до списку новин