Оржицька районна рада
Оржицький район, Полтавська область

Володимир Козина: Місцеве самоврядування — це право жителів територіальних громад самостійно вирішувати питання місцевого значення

Переглядів: 850

Оржиця, районна рада, голова, Козина- Володимире Івановичу, коли було започатковано святкування Дня місцевого самоврядування?

- День місцевого самоврядування в Україні, що відзначається 7 грудня, який був встановлений 25 листопада 2000 р. президентським Указом. Дата вибрана невипадково. Верховною Радою Української РСР у 1990 р. був підписаний закон «Про місцеві ради народних депутатів Української РСР та місцеве самоврядування». Це професійне свято працівників селищних, сільських, районних, обласних і міських рад, які представляють численних народних обранців.

Двадцять шість років тому, 7 грудня 1990 року, був прийнятий Закон України «Про місцеві Ради народних депутатів та місцеве і регіональне самоврядування». З його прийняттям відновилася така організація влади як  місцеве самоврядування, яке в нашій країні має дуже давні традиції.

У додержавну добу зародження місцевого самоврядування у східнослов'янських племен відбувалося в сім'ях, родах на основі звичаєвого права.

У Київській Русі на рівні регіону елементи самоврядування знаходили свій вияв у вічевій демократії. Суб'єктами самоврядування виступали міські та сільські  громади, які користувались значною адміністративною, господарською і судовою автономією, вирішували питання господарювання, податків, відносин з державною.

Своєрідних форм набуло місцеве самоврядування за часів існування Козацької держави. З¢явилося Магдебурське право. Велику роль самоврядуванню відводилося у першій українській Конституції гетьмана П. Орлика.

Значну роль відіграли земства. Вівся пошук власної моделі розвитку самоврядування в період нетривалого існування УНР та ЗУНР.

Отже, з давніх давен під поняттям самоврядування дюди розуміли можливість громад самим вирішувати проблеми місцевого значення, формувати бюджети, впливати на життя свого регіону, при цьому максимально враховуючи  інтереси людей, які проживають на даній території.

-  Що вдалося зробити нинішньому депутатському корпусу районної ради за рік роботи, та який його склад?

- За цей час зроблено багато гарних справ, прийнято ряд важливих рішень, затверджено значну кількість програм, проведено чимало заходів, що позитивно вплинули на соціально-економічний, культурний і духовний розвиток району. Оцінку цій роботі дадуть люди.

За період нинішнього скликання районною радою було проведено 12 сесій, 4 з яких – позачергові, на яких було розглянуто 224 питання, що стосувалися різних аспектів життя та  розбудови району. Головні питання – це подальший соціально - економічний розвиток району та виконання бюджету.

У нинішньому скликанні депутатський корпус районної ради представлений вісьмома політичними силами. Інтереси територіальних громад представляють 34 депутати: 8 від  ПАРТІЇ «БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА «СОЛІДАРНІСТЬ», 7 від ВО  «Батьківщина», по чотири  від  Радикальної партії Олега Ляшка та ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СОЦІАЛ-ДЕМОКРАТИЧНА ПАРТІЯ»,  по три обранці від  політичних партій «Рідне місто», «Опозиційний блок», «Нова держава», та 2 представники від ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «УКРАЇНСЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ  ПАТРІОТІВ - УКРОП».

З них у попередніх скликаннях до районної ради обиралось 12 осіб, а 22  - отримали мандати вперше. Можна сказати, що рада сьомого скликання суттєво оновилася.

Але, не зважаючи на політичні погляди, всі депутати є однією командою, і я переконаний, що кожен з нас робить і буде робити все від нього залежне задля виконання свого депутатського обов'язку. За кожним із нас стоять люди – наші виборці. Вони в нас повірили, і ми не маємо права не виправдати їхніх сподівань.

Хочу наголосити, що всім обранцям притаманний високий професійний, діловий та інтелектуальний потенціал, інтереси громади району вони ставлять вище політичних амбіцій,  а головне - їм довіряють люди.

Більшість з депутатів досить активні в своїй діяльності. Вони  надають допомогу  у вирішенні питань з благоустрою територій,  в проведенні ремонтних робіт приміщень шкіл, закладів медицини, культури, виділяють спонсорську допомогу для проведення святкових заходів тощо.

-  Кого з депутатів ви хотіли б відзначити?

- Слід сказати добре слово на адресу депутатів - керівників господарств всіх форм власності. Це Юрій Мотрич, Микола Бондаренко, Олександр Лантух, Олександр Горб, Валентина Несен, Валентина Філіповських, Анатолій Литвиненко.

Опікуються проблемами людей депутати - керівники установ району: Микола Чепа, Володимир Закорецький, Олександр Гнаток, Григорій Рибачов. До речі, Олександр Гнаток разом з Олександром Климченком зовсім нещодавно приєдналися до нашої когорти, але вони, як і інші, прагнуть працювати на благо Оржиччини. Нинішній депутатський корпус є дієздатним та спроможним вирішувати питання будь-якої складності.

- Часто говорять про складнощі у відносинах гілок влади в інших районах і державі в цілому. Чи існує дієва співпраця між депутатським корпусом, виконавчою владою та господарниками, депутатами інших рівнів у нашому районі?

- Зрозуміло, що лише спільними зусиллями ми можемо досягти якогось успіху і покращення життя людей. Тісно співпрацюючи з органами представницької та виконавчої влади району вдається знаходити виважені рішення та досягати реальних результатів. Ми намагаємося вибудувати взаємини у форматі дотримання інтересів територіальних громад та їх жителів, чіткого виконання кожною стороною своїх обов'язків і повноважень. Об'єктивним критерієм оцінки нашої співпраці є виконання районного бюджету, розв'язання першочергових соціальних проблем. Спільне вирішення завдань дає змогу поліпшити добробут людей, які виявили нам довіру керувати тією чи іншою територією.

Хочу запевнити, що і надалі райрада постійно вишукуватиме оптимальні варіанти співпраці усіх гілок влади, політичних сил та громадськості не тільки на місцевому, але й на обласному та загальнодержавному рівнях.

Оржицький район на обласному рівні представляють 4 депутати: Мирослава Василенко, Анатолій Яненко, Микола Горб, Валентин Несен. Вони завжди готові надати допомогу потрібну громадам, відстоюючи інтереси як територій в цілому, так і кожного окремого виборця. Районній раді разом з депутатами обласної ради,  органами виконавчої влади району вдалося залучити кошти обласного бюджету, що разом з фінансуванням районного бюджету, коштами спонсорських надходжень дало змогу побудувати спортивний майданчик зі штучним покриттям в селі Лазірки. 

Низку питань, що стосуються функціонування соціальної інфраструктури району, вдалося вирішити тісно співпрацюючи з депутатом Верховної Ради України Костянтином Іщейкіним. Завдяки йому Оржиччина залучила значні кошти із державного бюджету, що дало змогу разом з коштами районного та сільських, селищних бюджетів розпочати капітальні ремонти в спортивному залі Оржицької загальноосвітньої школи, районному будинку культури, багатьох освітянських та деяких медичних закладах району.

- А що стосується  сільських і селищних рад? На що спрямовані їхні зусилля?

-  Сільські, селищні ради відіграють ключову роль у вирішенні питань місцевого значення. Вони  шляхом передачі субвенції з місцевих бюджетів районному допомагають здійснювати виконання ряду програм. Зокрема, завдяки такій підтримці вдалося зберегти «Реєстраційну службу», яка тепер є комунальним підприємством районної ради та працюватиме для населення як райцентру, так і сіл та селищ району.

Для наближення послуг до людей представники цієї структури будуть здійснювати виїзні прийоми. А це неабиякий плюс для населення, особливо пенсійного віку. Виїзди безпосередньо в населені пункти району практикують фахівці структурних підрозділів виконавчої влади,  інших служб району. Наше завдання спростити та наблизити послуги цих установ до населення.

Скажу, що взаєморозуміння знайдено у кожній з територіальних громад нашого району, тому і спільна робота є продуктивною.

Успішному розв'язанню багатьох соціально-економічних проблем, які стоять перед територіальними громадами, сприяє співпраця з очільниками територіальних громад на засіданнях Координаційної ради, яка створена при голові районної ради, обговорення важливих питань на засіданнях сесій, під час спільних робочих зустрічей.

- Кого б ви хотіли відзначити з керівників територіальних громад?

- Сільський, селищний голова - лідер, ключова і визначальна фігура в громаді. Варто зазначити, що в нашому районі керівники громад – не лише поважні, шановані, але й віддані справі, відповідальні, мудрі люди.

Більшість з них не чекають вказівок від керівників влади вищого рівня, а успішно працюють над вирішенням актуальних питань життєдіяльності підпорядкованих територій. Завжди надійними помічниками сільських голів у вирішенні нагальних проблем територіальних громад є сільські, селищні депутати, приватні підприємці, які там живуть і працюють, а також кожен небайдужий до долі власного села громадянин.

Тривалий час успішно справляються з проблемами сьогодення Савинський, Зарізький, Круподеринський, Чевельчанський, Чутівський сільські голови Василь  Граб, Володимир  Тараненко, Валерій Житинський, Віра Шупортяк, Мирослав Боговик.

Не менш результативно працюють на розбудову власних громад Оржицький селищний, Денисівський, Золотухинський, Куйишевський, Онішківський, Плехівський, Сазонівський, Черевківський, Лазірківський, Староіржавецький голови Олена Сидоренко, Олександр Симчина, Сергій Несен, Валентина Гарбуз, Людмила Сазонюк, Сергій Таран,  Валентина Чмихало, Ганна Кириленко, Олександр Ковальов, Микола Нестеренко.

- Для читачів буде цікаво, якщо ви назвете приклади конкретних справ.

- Завдяки їхній праці громади починають  розуміти, що, лише відкинувши суперечності і, об’єднавши зусилля навколо  певного кола справ, можна досягнути результатів.

Зазначу, що стан справ у місцевих радах поступово покращуються. Реконструюються та ремонтуються загальноосвітні та дошкільні заклади, медичні установи, оновлюється база сільських шкіл та  ФАПів.  Звісно, зробити хочеться набагато більше, тому місцеві органи влади все активніше беруть участь у Програмах щодо реалізації проектів розвитку територіальних громад.

На Оржиччині в 2016 році вже втілилися 4 мікропроекти ЄС/ПРОООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду - ІІІ», один з яких – це покращення медичних послуг в лікарській амбулаторії загальної практики сімейної медицини села Вишневе, а саме здійснення капітального ремонту приміщення, та три, спрямовані на впровадження енергозберігаючих технологій. В Онішках та Сазонівці – проведено ремонт вуличного освітлення, а в Плехівський ЗОШ І-ІІ ст. замінено вікна в місцевій школі.

Для втілення цих проектів було залучено кошти районного бюджету в сумі 215,663  тис. грн., кошти бюджетів сільських рад – 101,925 тис. грн., кошти територіальних громад – 52,371 тис. грн., та грантовські  надходження – 671, 901 тис. грн. Всього ж використано 1041,860 тис. грн.

Переможцями цьогорічного обласного конкурсу проектів розвитку територіальних громад Полтавської області стали Оржицька районна рада, яка розробила проект «Територія здорового способу життя».

Вже з наступного року розпочнеться реконструкція районного стадіону «Колос», на ремонт якого окрім коштів  районного бюджету будуть залучені 500 тис. грн. з обласного.

Також перемогу в конкурсі отримав спільний проект Оржицької селищної, Зарізької та Онішківської сільських рад  під назвою «Чистота населеного пункту – чистота природи – чистота душі. Цивілізоване поводження з твердими побутовими відходами – крок до європейського майбутнього», залучено 383, 987 тис. грн. коштів обласного бюджету.

Третій проект Денисівської сільської ради, під реалізацію якого обласний бюджет виділяє 100 тис. грн. Завдяки спільному фінансуванню буде здійснено утеплення будівлі Денисівської АЗПМС. Впевнений, що і надалі ми намагатимемося залучати  позабюджетні кошти для реалізації планів територіальних громад.

- Та чи лише цими справами займаються депутати і працівники рад? А культурне дозвілля?

- Окремо хочу сказати про участь команд депутатів різних рівнів, сільських, селищних голів та голови районної ради  у обласних Спартакіадах. У нинішньому році, не порушуючи традицію попередніх років команда депутатів сільських, селищних та районної ради успішно виступила у змаганнях та перемогла в загальнокомандному заліку обласної Спартакіади, а колектив сільських, селищних голів Оржиччини став третім в загальнокомандному заліку серед інших колективів області.

- А чи долучені самоврядні органи господарники, волонтери до надання допомоги нашим Збройним Силам які захищають  кордони на Сході країни?

- Останні два роки – складні для  українського народу. На Сході продовжуються бойові дії по захисту цілісності  кордонів держави. На передовій Україну боронить  Українська армія, а в тилу трудиться на її благо громада. Хочеться подякувати сільським, селищним головам за волонтерську роботу,  а жителям територіальних громад - за небайдужість та щедрість. 

Особлива подяка волонтерам села Воронинці на чолі з Іванною Верховською, настоятелю Свято-Преображенської церкви Київського Патріархату протоієрею отцю Віктору. Не можна не згадати приватних підприємців, що допомагають воронинцівським волонтерам продукцією. Це, зокрема, депутат обласної ради Микола Горб, який щотижнево забезпечує волонтерів молочною продукцією, керівник СФГ «Плехів-Агро» - Ірина Нестеренко, директор ТДВ «Оржицький завод «Радуга», депутат районної ради Олександр Лантух, керівник СФГ «Еліта», депутат районної ради Валентина Несен, в.о. керівника СТОВ «АФ «Дружба» Сергій Кривенко, керівник СТОВ «АФ «Оржицька» Валентин Несен, керівник МТФ ПП «Воронинці» Микола Бондаренко, керівник СФГ «Каміла» Іван Буць, керівник СФГ «Нове-2» Олексій Тараненко, ТОВ фірма «Астарта-Київ», приватні підприємці Олександр Лебідь, Тамара  Ваніна та ін. Волонтери відправляють продукцію по декілька разів на тиждень.

Нині, звертаюсь до органів місцевого самоврядування району, до всіх мешканців територіальних громад, прошу віднайти посильну можливість та зібрати новорічні кошики для наших захисників, щоб вони хоч якоюсь мірою відчули подих свята.

День місцевого самоврядування є своєрідним святом для кожного громадянина, оскільки в основі самоврядування є народовладдя, а кожен з нас є учасником суспільного життя свого села, селища, району, області, держави. Без перебільшення, від кожного з нас залежить те, якою стане Україна завтра.

На завершення. Що б ви хотіли побажати працівникам органів самоврядування та жителям Оржиччини у ці дні?

- Користуючись нагодою, вітаю зі святом ветеранів органів місцевого самоврядування, які перебувають на заслуженому відпочинку, членів територіальних громад, депутатів рад усіх рівнів, працівників органів місцевого самоврядування.

Бажаю всім міцного здоров'я, миру, добра, наполегливості у реалізації життєвих планів, нових здобутків у вашій надзвичайно важливій і відповідальній суспільній справі. Хай ваш високий професіоналізм, відповідальність і надалі сприяють зміцненню авторитету України в європейській спільності, утвердженню української державності та зростанню добробуту громадян!

Нехай щира людська вдячність та повага будуть вашою нагородою за нелегку працю, а любов та підтримка ближніх зігрівають ваші серця серед щоденних турбот.

Прес-служба районної ради

« повернутися до списку новин