Оржицька районна рада
Оржицький район, Полтавська область

Верховна Рада України прийняла другий пакет законів #ЧужихДітейНеБуває

Переглядів: 410

На початку липня 2018 року у рамках проекту Мін’юсту #ЧужихДітейНеБуває був прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання».

Прийняті зміни покликані захистити економічні права найменших українців та убезпечити їх від можливого економічного насильства з боку дорослих.

Закон вступить в силу через 30 днів після його підписання Президентом.

Одна з проблем, яка давно хвилювала батьків в усій Україні – маленький мінімальний обсяг аліментів. Це усього близько 900 гривень. Як ви добре розумієте, навіть прогодувати дитину за ці кошти неможливо. Про одяг, навчання, книги чи іграшки мова взагалі не йде.

Тому, серед багатьох новацій, які ми представили на розгляд Парламенту, було збільшення мінімального розміру аліментів.

Який розмір аліментів запроваджується цим Законом?

Відповідно до прийнятих змін, мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Однак ця сума може бути присуджена лише в тому випадку, коли у батька чи матері, які проживають окремо, не вистачає коштів для того, щоб платити більші аліменти.

Водночас, мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину прирівнюється до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Наразі це буде – 1559 грн. для дитини до 6 років, і 1944 грн. – для дітей від 6 до 18 років.

А з 1 грудня планується підняття відповідних сум до 1626 грн для дітей менше 6 років, і до 2027 грн. для дітей 6 років і старших.

Яким чином здійснюватиметься контроль за цільовим витрачанням аліментів?

Одне з важливих питань є питання посилення контролю за використанням коштів.

Адже багато хто побоюється, що сплачені аліменти можуть використовуватися не на потреби дитини.

Тому органи опіки та піклування проводитимуть регулярні інспекції одержувача аліментів. Порядок та періодичність таких інспекцій визначатиметься Мінсоцполітики.

На Мінсоцполітики покладено обов’язок прописати чітку процедуру таких перевірок.

Окрім того, за заявою платника аліментів, який не має заборгованості зі сплати аліментів, інспекції можуть проводитися позапланово, але не більше за один раз на три місяці.

Також у законі передбачено чималі санкції до того з батьків, котрий витрачає отримані кошти не на потреби дитини.

Окрім збільшення суми аліментів Закон запроваджує наступні новації:

 • Запровадження системи фінансових санкцій для тих батьків, які не сплачують аліменти своїй дитині більше року – від 20 % до 50 % від суми боргу.
 • Українці, які хочуть увійти до складу Кабінету Міністрів, зайняти посади заступників міністра чи посади категорії «А» та «Б», стати прокурором, керівником НАБУ чи членом НАЗК, повинні будуть подати довідку про те, що вони не мають боргів перед дітьми більше 6 місяців.
 • Якщо заборгованість чиновника перевищить 12 місяців, - це буде підставою для його звільнення.
 • Звільнення дітей від обов’язку утримувати непрацездатних «горе» батька або матері у випадку несплати ними аліментів понад 3 роки.
 • Заборона відчуження майна боржником, внесеним до Єдиного реєстру боржників, який має заборгованість з аліментів понад 3 місяці.
 • Збільшення строку суспільно корисних робіт до 460 годин.
 • Адміністративний арешт до 10 діб для тих, хто ухиляється від суспільно-корисних робіт.
 • Кримінальна відповідальність за злісне ухилення від суспільно корисних робіт у вигляді позбавлення волі до 2 років.
 • Скорочення з 6 до 4 місяців строку заборгованості для використання всіх обмежень першого закону.
 • Використання всіх обмежень першого закону до боржників, які мають 3 місяці боргу перед хворою дитиною чи дитиною інвалідом.
 • Надання повноважень Центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги для здійснення представництва, зокрема малолітніх чи неповнолітніх осіб, або для складання документів процесуального характеру.
 • Звільнення позивачів від сплати судового збору у справах про збільшення розмірів аліментів.
 • Адміністративна відповідальність за невиконання рішення органу опіки та піклування щодо спілкування, зустрічей та участі у вихованні дитини того з батьків, хто проживає окремо.
 • Адміністративна відповідальність за невиконання законних вимог посадових (службових) осіб органу опіки та піклування.
 • Визначення порядку проведення інспекційних перевірок одержувача аліментів.
 • Позови про збільшення розміру аліментів, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів можуть пред’являтися також за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача.
 • У разі відкриття чи закриття рахунку фізичної особи банк зобов’язаний перевірити наявність інформації про внесення такої особи до Єдиного реєстру боржників.
 • У разі відкриття рахунку на ім’я фізичної особи, внесеної до Єдиного реєстру боржників, або закриття рахунку такою особою банк зобов’язаний у той самий день повідомити про це зазначений у Єдиному реєстрі боржників орган державної виконавчої служби або приватного виконавця.

«ГАРЯЧА» телефонна лінія з питань діяльності ДВС у Полтавській області з 8:30 до 17:15 (понеділок-п’ятниця)

(066) 615 77 83

За інформацією Оржицького районного відділу державної
реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ у Полтавській області

« повернутися до списку новин