Оржицька районна рада

Харчування дітей: Стан, проблеми, перспективи

Переглядів: 1314
Оржиця, районна рада, сесія, діти, харчуванняПоряд із забезпеченням належних умов розвитку та виховання дітей, одним із головних завдань дошкілля є забезпечення правильного  і збалансованого харчування дитини. 
У дошкільних навчальних закладах району харчування організоване відповідно до статті 35 Закону України „Про дошкільну освіту”, постанови Кабінету Міністрів України від 22.11.2004 р. №1591 „Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах”, спільних наказів Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства освіти і науки України від 01.06.05 № 242/329 „Про затвердження Порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах” та  „Про затвердження Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах" від 17.04.2006 р. із змінами, затверджених наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України № 202/165  від 26.02.2013 р., рекомендацій посібника з організації харчування дітей в дошкільних навчальних закладах, укладеного Департаментом освіти і науки Полтавської облдержадміністрації.
Мережа дошкільних закладів стабільна із 2010 року: працює 22 заклади, в яких виховується 765 дітей, відсоток охоплення стабільний протягом останніх років і складає 83 % від кількості дітей від 3 до 6 років, які проживають на території Оржицького району. 
Відповідно до змін, внесених до Бюджетного Кодексу з 1 січня 2015 року дошкільні навчальні заклади району як юридичні особи були передані в оперативне управління відділу освіти, а в жовтні  -  у спільну власність територіальних громад району та забезпечено їх фінансування з районного бюджету. Відсутність законодавчої бази, короткий часовий термін, недостатність фінансування зумовили труднощі у передачі закладів та забезпеченості їх роботи, зокрема організації харчування. Фінансування дошкілля становить 75% від потреби. Враховуючи затверджені видатки згідно затвердженого бюджету на 2015 рік з лютого 2015 у ДНЗ району була встановлена вартість харчування для дітей до трьох років 10,50 грн., для дітей старше трьох років – 12,50 грн., тоді як вартість харчування при стовідсотковому виконанні повинна була становити не менше 30 грн. Низька вартість харчування позначилася на виконанні норм по усіх продуктах харчування.
Усереднене виконання норм у 2014 та 2015 роках по усіх закладах  значно нижче (і це із врахуванням батьківської допомоги): якщо у 2014 році найнижче усереднене виконання становило 59%, то у 2015  - це відсоток найвищого виконання по закладах району. Загальний районний показник теж знизився із 71 до 48 відсотків.
Зокрема, норми харчування по м’ясу та м’ясних виробах по закладах району в середньому виконуються на 51 %: найвище виконання становить  від 73 до 61 %  відповідно у Воронинцівському, Тарасенківському, Чайківщинському, Зарізькому дошкільних закладах. Найнижче -  від 18 до  33% - у Сазонівському, Плехівському, Райозерському, Лукімському ДНЗ.
Прошу звернути увагу на те, що при однаковій вартості харчування різні виконання норм по окремих закладах. Це зумовлено певним пріоритетом у виборі страв та кількістю самостійно заготовлених овочів, фруктів.
Не втішає і виконання норм по рибі: середній показник складає лише 25%, окремо по закладах коливається в основному від 22 до 43%. Найменше  виконання норм у Оржицькому ДНЗ – 3%, Великоселецькому ДНЗ  - 5%, у Денисівському ДНЗ 13%.
Норми по маслу вершковому, яке обов’язково має бути присутнє у дитячому раціоні, в середньому по району виконуються на 61%. Найнижче виконання у  Райозерському, Сазонівському ДНЗ і становлять відповідно 30 і 36%. Найвище виконання (70-76%) у Новооржицькому, Савинському, Онішківському, Лазірківському, Оржицькому, Черевківському, Лукімському ДНЗ.
Аналогічна ситуація із споживанням вихованцями дошкільних закладів олії соняшникової, але слід сказати, що в деяких закладах надається перевага олії перед маслом вершковим. Основна мета такої переваги це здешевлення вартості харчування.
Така тенденція  спостерігається у Чутівському, Онішківському, Савинському, Сазонівському,  Денисівському, Чевельчанському,  Золотухівському, Новооржицькому, Райозерському, Яблунівському дошкільних закладах. Такий же і загальний районний показник.
Незаперечною є важливість споживання дитиною молока та молочних продуктів як скарбниці білка, кальцію, вітамінів групи А, В. Відсоток виконання норм  по цих продуктах: лише у Оржицькому ДНЗ виконання становить 47%, ще у 4 ДНЗ по 41 %. У решті закладів - від 20 до 36% і лише у Райозерському, Сазонівському, Воронинцівському відповідно 17, 13 та 11 відсотків.
Трішки краща ситуація із введенням в раціон сиру кисломолочного: середнє значення по району становить 36 %. Найвище виконання у Зарізькому ДНЗ і складає 63%. Найменше  у Плехівському та Великоселецькому ДНЗ і становить відповідно 16 і 17 відсотків.
Майже вирівняне виконання норм у дитячих садках по цукру та крупах і коливається від 52 до до 84 по цукру і від 47 до 96%  по крупах.
Ви бачите на екрані виконання норм по хлібу: в основному діти не з’їдають  належну його кількість, що і зумовило низький відсоток, адже розрахунок проводився із врахуванням хліба житнього та пшеничного.
Майже відсутні у дитячому раціоні фрукти та соки. Середнє значення по району складає мізерні  6 відсотків, у 14 ДНЗ фрукти відсутні повністю.
Невтішна і гнітюча інформація…
У 2015 році неодноразово відділ просив підтримки у фінансуванні  закладів і тільки з вашою допомогою була збережена мережа закладів і забезпечена належна їх робота. Зокрема, на  оплату енергоносіїв та підтримання належного температурного режиму за допомогою міжбюджетних трансфертів було перераховано більш ніж 800 тисяч гривень. На виконання Комплексної програми розвитку освітньої галузі  у частині „Дошкільна освіта”  у територіальні ДНЗ Лукімською та Онішківською сільськими громадами були придбані ігрові комплекси загальною вартістю  більш ніж 65 тис. грн., Оржицькою селищною радою м’який інвентар на 50 тис. грн.
Завдяки вашій підтримці та роботі колективів  дошкільних закладів матеріально-технічна база дошкільних закладів постійно оновлюється, приміщення підтримуються у належному стані. За останні п’ять років проведені ремонти  та придбано матеріали, обладнання для ДНЗ району на 784,6 тис. грн. із місцевого бюджету та 866,85 тис. грн. спонсорських коштів. За 5 років у ДНЗ району частково або повністю замінені 126 віконних блоків,  26 дверей та дверних блоків.
Зокрема, у 2015 році проведені поточні ремонти харчоблоків, придбані морозильна камера для Куйбишевського ДНЗ (6600 грн.), холодильник та терези для Золотухівського ДНЗ (6500 грн.), електрична плита у Онішківський ДНЗ (700 грн.) та посуд для Круподеринського та Чевельчанського дошкільних закладів майже на 2000 грн.
На сьогодні тривають ремонтні роботи у Тарасенківському ДНЗ „Калинка”: замінені повністю вікна, двері, завершується заміна водогону та каналізації, будуть перефарбовані поверхні. Уже придбано будівельних матеріалів та виконано робіт більш ніж на 50 тис. грн.
Враховуючи ситуацію, що склалася у ДНЗ  району по виконанню норм харчування та з метою збагачення дитячого раціону у січні 2016 року були прийняті рішення щодо вартості харчування та розміру батьківської доплати у дошкільних навчальних закладах Оржицького району (розпорядження голови районної державної адміністрації від 04 січня 2016  року № 6 „Про встановлення вартості харчування та батьківської плати у дошкільних  навчальних закладах Оржицького району у 2016 році”, зареєстрованого  в Оржицькому районному управлінні юстиції 06 січня 2016 року №1/219, рішення п’ятої сесії районної ради сьомого скликання від 14 січня 2016 року „Про затвердження пільгових умов оплати харчування дітей у дошкільних навчальних закладах району”). Відповідно до яких встановлена нова вартість харчування дитини в день, яка складає 20,00 грн. для дітей старше 3-х років і 16,00 – до 3-х років. Розмір батьківської доплати залишився на рівні минулого року і становить для сільської місцевості 40%, для міської - 60% від вартості харчування на день. Окрім того, затверджені пільгові категорії дітей.
Встановлена вартість харчування  більша від попереднього року на 60%.  В цілому заплановані видатки на харчування з бюджету у 2016 році становлять 1 млн. 922 тис. грн., із врахуванням батьківської доплати – 3 млн. 622 тис. грн., тоді як у 2015 році ці видатки становили відповідно 970 та 1 млн. 77 тис. грн.
Збільшення вартості харчування дасть можливість забезпечити виконання норм харчування у ДНЗ приблизно на 70%. Разом з тим виникає інша проблема: розмір батьківської доплати. Коли у 2015 році він становив для дітей старше 3-х років за повний місяць (22 к.д.) – 264 грн., то у 2016 році він становить 440 грн. Уже перші 2 місяці показали загальну районну тенденцію до зменшення відвідуваності дітьми дошкільних закладів.
У 2016 році, я к і попередніх роках, гостро стоїть питання фінансування дошкілля, яке сягає лише 75% від потреби. Ситуація, що склалася унеможливлює належне утримання закладів, оплату енергоносіїв, оновлення матеріально-технічної бази, в тому числі харчоблоків.
Вихід із ситуації лише один: виділення додаткових коштів з районного та місцевих бюджетів. Адже лише спільні дії та виважені рішення дадуть змогу забезпечити збереження мережі та належне її функціонування.

За матеріалами сесії районної ради

               

 « повернутися до списку новин