Оржицька районна рада
Оржицький район, Полтавська область

Всесвітній день донора крові

Переглядів: 354

14 червня 2018 року в Україні традиційно відзначається «Всесвітній день донора крові», який заснований в травні 2005 році у ході 58-ї сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я в Женеві.

Гасло Всесвітнього дня донора крові 2018 року «Думай про інших. Здай кров. Поділись життям», він висвітлює основні людські цінності альтруїзму, поваги, співпереживання та доброти, які підкреслюють та підтримують добровільні неоплачені системи донорства крові. Привертає увагу до ролей, які добровільні системи пожертвування відіграють у заохоченні людей піклуватися один про одного, створювати соціальні зв’язки та об’єднану спільноту.

Для багатьох людей добровільна здача крові — це почесна і благородна справа, адже люди, які віддають частку себе іншому, є справжніми громадянами своєї держави. Донор дарує шанс на збереження життя та одужання, ще один день народження.

Впровадження і поширення сучасних методів лікування змінило характер надання трансфузійної допомоги пацієнтам, а донорство компонентів крові стало одним з базових чинників розвитку високотехнологічної медичної допомоги. Надання медичної допомоги в онкології, онкогематології, трансплантології і імунології, в переважному числі випадків зупиняють або пригнічують механізми кровотворення. В усіх цих ситуаціях в якості замісної терапії використовуються виключно компоненти донорської крові. Зберігається значення донорства і для таких традиційних областей охорони здоров’я, як травматологія і родопоміч.

Забезпечення достатніх компонентів крові є невід’ємною частиною державної політики і інфраструктури системи охорони здоров’я, а сама донорська кров розглядається як стратегічний ресурс.

Більше того, ми маємо усі підстави говорити про донорство як про невід’ємний елемент національної безпеки будь-якого сучасного суспільства, тоді як скорочення об’ємів забезпечення компонентами крові та зниження їх якості представляє для національної безпеки загрозу.

В нелегкі для України часи переливання компонентів крові є шансом на збереження життя багатьох поранених мешканців та бійців АТО, які стоять на захисті нашої країни.

Донором може стати будь-яка здорова людина віком від 18 до 60 років за умови, що вона не має протипоказань для здачі крові.

Одна доза донорської крові становить 450 грамів, таку кількість крові організм здатний відновити дуже швидко. За дослідженнями вчених, давання крові навіть корисно, тому що стимулює роботу ендокринної та імунної системи організму.

Медики давно помітили, що люди, які регулярно здають кров, не хворіють на грип та застуду, рідше страждають онко- та серцево-судинними захворюваннями, а також психічними розладами.

Донорська кров заготовлюється винятково одноразовими системами. Вона обов’язково обстежується на гепатити «В» і «С», сифіліс, ВІЛ-інфекцію тощо. Тому, здавши кров, можна не тільки допомогти хворим, а й безоплатно обстежитись на вищезазначені інфекції.

Донори, які здали 40 максимально допустимих разових доз крові або 60 максимально допустимих разових доз плазми, отримують звання «Почесний донор України», їм видається відповідне посвідчення та нагрудний знак «Почесний донор України». Донори, які безкоштовно здали кров або її компоненти 100 разів і більше, відзначаються державними нагородами. За історію донорського руху незалежної України майже 50 тис. українців отримали звання «Почесний донор України», а 18 визнано гідними високого звання «Заслужений донор України».

Бути донором – почесна і благородна справа.

Пам’ятайте: лише півлітра донорської крові може врятувати життя людини! Можливо, саме Ваша кров подарує життя людині, яка зазнала лиха!

За матеріалами Інтернет-ресурсів

 

« повернутися до списку новин