Оржицька районна рада

Увага! Важлива інформація щодо випадків захворювань дітей в Оржицькій школі

Переглядів: 2768

З приходом осені загострилася ситуація із сезонними простудними захворюваннями. Не обійшли хвороби опорний заклад «Оржицька школа І-ІІІ ступенів ім. І.Я. Франка».

Враховуючи стурбованість населення, яка виникла внаслідок випадків захворювання серед  дітей Оржицької школи з метою роз’яснення на адресу районної надійшов лист Оржицької ЦРЛ в якому йшлося про те, що даних за наявність інфекційних захворювань, які відносяться до категорії особливо небезпечних інфекційних хвороб  та потребують накладення  негайних карантинних заходів немає.

Інші інфекційні, у тому числі і вірусні, захворювання при обстеженні доступними лабораторними методами на 14.09.2018 року у хворих не підтвердилися. Тому причини для розпалювання соціальної напруги немає.

Проте слід пам’ятати, що в нашому районі є ряд епізоотичних вогнищ та враховуючи міграційні процеси населення, є велика імовірність занесення інфекційних хвороб на територію району.

З метою роз’яснення надаємо інформацію про менінгіт.

Менінгіт — це захворювання оболонок головного мозку, яке характеризується  запальним процесом, збудником якого можуть виступати віруси, бактерії або грибки.
Причому в 80% клінічних випадків винуватцями запалення вважаються віруси. До цього  серйозного захворювання в основному схильні діти дошкільного віку 3-6 років, також дещо рідше симптоми серозного менінгіту проявляються у школярів, вкрай рідко менінгіт вірусного походження реєструється у дорослих.
Як і менінгіт іншої етіології, для серозного менінгіту характерні загальні менінгеальні ознаки, такі як нудота, сильний головний біль, багаторазова блювота.  Відмінними рисами вірусного походження серозного менінгіту є дуже різкий  початок захворювання, при цьому свідомість порушується незначно, протікає такий менінгіт недовго і має успішний результат лікування.
Серозний менінгіт — причини виникнення
Найчастіше гострий серозний менінгіт викликається ентеровірусами — вірусами  ЕСНО,  Коксакі вірусами,  рідше причиною серозного менінгіту може бути  збудник інфекційного мононуклеозу (вірус  Епштейн-Бара), вірус епідемічного паротиту, цитомегаловірус, грип, аденовіруси, герпетична інфекція, кір.
Шляхи зараження і інкубаційний період серозного менінгіту
Інкубаційний період, як правило, при вірусному  серозному  менінгіті складає 2-4 дні. Залежно від виду збудника, шляхи зараження серозним менінгітом наступні:
 • Повітряно-крапельний шлях передачі
Повітряно-крапельним шляхом серозний менінгіт передається, коли збудник локалізується в слизовій дихальних шляхів. При кашлі, чханні, інфекційні агенти, перебуваючи в повітряному середовищі у формі аерозолю, потрапляють в організм здорової людини із зараженим повітрям.
 • Контактний шлях
При цьому збудник локалізується на слизовій очей, в порожнині рота, на шкірі, на поверхні ран, і потрапляючи з цих ділянок тіла на різні предмети, осідає на них. Здорова людина при контакті або з шкірою хворого, або з інфікованими предметами при сприйнятливості до збудника, може заразитися. Тому брудні руки і немиті фрукти, овочі і недотримання особистої гігієни є факторами ризику для виникнення серозного менінгіту.
 • Водний шлях зараження
Серозний менінгіт останнім часом часто викликає спалахи епідемій саме в літній час. Встановлено, що ентеровіруси, що викликають деякі види серозного менінгіту, передаються через воду, тому в купальний сезон реєструються сезонні спалахи менінгіту у дітей, що купаються у водоймах, заражених ентеровірусами.
Пік захворюваності серозним менінгітом припадає на літній час, йому піддаються імунонезахищені версти населення — дошкільнята та діти молодшого шкільного віку, а також люди з імунодефіцитними станами або ослабленими після інших важких хвороб. Причому, небезпеку для оточуючих представляють не тільки хворі, але і носії вірусу, що викликає менінгіт.
Симптоми вірусного серозного менінгіту у дітей і дорослих
Після інкубаційного періоду серозний менінгіт проявляється яскравими симптомами — вираженими менінгеальними синдромами з 1 або з 2 днів хвороби:
 • Лихоманка обов’язкова ознака серозного менінгіту, температура тіла підвищується до 40 С, потім може через 3-4 дні знизитися, і через деякий час знову піднятися, відбувається як би дві хвилі високої температури. Але при легкому перебігу менінгіту це буває не завжди.
 • Сильний головний біль супроводжує хворого постійно, він починається зі скронь, посилюється при русі очей, різкому шумі і яскравому світлі. Такий  головний біль важко піддається зниженню болезаспокійливими та жарознижувальними засобами.
 • У дітей можуть з’являються судоми кінцівок, наростає загальна дратівливість, діти стають примхливими, плаксивими.
 • Характерний стан загальної слабкості, нездужання і інтоксикаційного синдрому, при якому з’являються болі в м’язах і суглобах.
 • Нудота, повторна блювота, відсутність апетиту, біль у животі та діарея також є симптомами серозного менінгіту у дітей.
 • Часто у дітей крім менінгеальних симптомів проявляються і симптоми ГРВІ — біль у горлі, нежить, кашель.
 • Підвищується чутливість шкіри, очей, слуху з болючим сприйняттям різких звуків, яскравого світла, шуму, дотиків. Хворому набагато легше стає в затемненому тихому приміщенні. При цьому дитина в ліжку лежить на боці, коліна притиснуті до живота, голова закинута назад, руки притиснуті до грудей.
 • У грудних дітей відбувається набухання і напруга джерельця,  з’являється симптом Лесажа або симптом підвішування — при піднятті дитини вгору, тримаючи під пахвами, дитина підтягує ноги до живота і згинає їх.
 • При вірусному серозному менінгіті бувають легкі порушення свідомості, такі як оглушення або сонливість.
 • Можливі ураження черепно-мозкових нервів (труднощі з ковтанням, диплопія, косоокість) можуть бути і розлади рухової активності (паралічі, парези).
 • При огляді дитини з серозним менінгітом, симптоми виражаються в надмірній напрузі групи м’язів шиї, їх ригідності, тобто нездатності приведення підборіддя до грудей. Також існують кілька менінгеальних симптомів, таких як:
 • Симптом Керніга — неможливість розгинання зігнутої під прямим кутом ноги.
 • Симптом Брудзинського: нижній — якщо розігнути одну зігнуту ногу, це призводить до рефлекторного згинанню другої ноги, верхній — якщо згинається голова, мимоволі згинаються ноги.
 • Вірусний серозний менінгіт відносно швидко проходить, вже до 3-5 дня температура стабілізується, тільки в рідкісних випадках буває друга хвиля лихоманки. Тривалість серозного менінгіту у дітей зазвичай становить 1-2 тижні, в середньому 10 днів.
 • Якщо виникають важкі розлади свідомості — кома або сопор, слід провести повторне обстеження і переглянути діагноз.
Всі ці симптоми серозного менінгіту можуть бути виражені більшою або меншою мірою, в дуже рідкісних випадках можуть ці ознаки поєднуватися з генералізованим ураженням інших органів. Слід знати, що симптоми серозного менінгіту дуже схожі на менінгеальну форму кліщового енцефаліту, який також має сезонний характер виникнення і реєструється в літній час, вражає як дорослих, так і дітей.
При будь-якій підозрі на менінгіт, слід негайно звернутися за медичною допомогою.
Профілактика  менінгіту у дітей
 • У період спалахів серозного менінгіту не бажано підліткам і маленьким дітям купатися у відкритих водоймах.
 • Слід завжди пити тільки спеціально очищену, бутильовану або кип’ячену воду, особливо в літній час.
 • Дотримуватися правил особистої гігієни, ретельно мити руки з миючими засобами після туалету і безпосередньо перед прийомом їжі. Мити фрукти і овочі перед вживанням, по можливості обдавати окропом ягоди і фрукти.
 • Привчати дітей з дитинства вести здоровий спосіб життя, забезпечити їм збалансоване харчування, привчати до занять спортом, займатися загартовуванням. Стежити і не дозволяти дитині тривалий час проводити перед телевізором і за комп’ютером, це збільшує зорове навантаження, підвищуючи стресовий стан організму, що природньо знижує імунітет. У дитини повинен бути повноцінний міцний сон не менше 10 годин на день, особливо цінний часовий денний сон не тільки для малюків, а й для підлітків теж.
 • Як один з видів профілактики серозного менінгіту — варто уважно ставитися до будь-якого  вірусного захворювання дитини, грипу, ГРВІ, вітрянки, кору, свинки та ін. Максимально скоротити контакт з кліщами і гризунами, оскільки вони вважаються рознощиками вірусів.
 • В період сезонних епідемій обмежити масові заходи в дитячих колективах.
 • Робити всі обов’язкові щеплення передбачені календарем та щеплення від грипу.
Незважаючи на п’ятиденну лихоманку, сильні головні болі, прогноз при серозних менінгітах найчастіше сприятливий і більшість дітей швидко одужують.
За інформацією адміністрації Оржицької центральної районної лікарні
 
 

 « повернутися до списку новин