Оржицька районна рада

Напрями забезпечення якісних освітніх послуг у наступному навчальному році в умовах недофінансування галузі

Переглядів: 383

Наприкінці лютого була проведена Координаційна рада з питань місцевого самоврядування при голові районної ради, одним з питань якої було фінансування закладів освіти району у 2020 році.

За словами начальника відділу освіти райдержадміністрації Наталії Стасенко бюджет освітянських закладів на 2020 рік становить 100 млн грн. Із них 96,5 млн грн на заклади загальної середньої освіти, позашкільної та дошкільної освіти та 3,5 млн грн на фінансування централізованої бухгалтерії, Інклюзивно-ресурсного центру, групи по централізованому обслуговуванню відділу освіти, районного методичного кабінету.

Бюджет відділу освіти на 2020 рік,  затверджений рішенням  сорокової сесії районної ради сьомого скликання від 20 грудня 2019 року, для забезпечення діяльності закладів освіти з дефіцитом 4 млн грн становить 96 млн. 430 тис. грн, із них заробітна плата з нарахуваннями 83 млн грн, енергоносії – 10,1 млн грн, тобто 97 відсотків від призначень. Якщо врахувати, що із загальних призначень 51,8 млн грн – це кошти субвенції з державного бюджету на заробітну плату педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти, то з місцевого бюджету  на утримання 47 закладів  освіти передбачено 44,6 млн грн (949,7 тис грн на 1 заклад (з врахуванням енергоносіїв, заробітної плати). Дефіцит на заробітну плату становить 1,5 млн грн, на оплату природного  газу 2,2 млн грн. Особливо загрозлива ситуація по закладах дошкільної освіти. Необхідно врахувати, що дефіцит збільшиться за рахунок збільшення тривалості відпусток  педагогічних працівників ДНЗ  до  56 днів.

На заходи, пов’язані із забезпеченням утримання 47 закладів освіти: ремонті матеріли, канцелярія, документи про освіту, обслуговування інженерних мереж, телекомунікаційні послуги, обслуговування автобусів, медичні огляди, ремонти та інше передбачено  814 тис. грн: 607 тис. грн – послуги, 207 тис. грн  – предмети та матеріали. В середньому на потреби одного закладу  передбачається 17,3 тис. грн на рік. На заклади загальної середньої освіти  ця сума  становить 536 грн  на місяць (6,4 тис. грн на рік), на заклади дошкільної освіти – 200 грн на місяць (2,5 тис. грн на рік).  За ці кошти навіть елементарних речей придбати не можливо, не кажучи про виконання вимог законодавства з протипожежної безпеки та впровадження системи НАССР (система аналізу ризиків, небезпечних чинників і контролю критичних точок), оновлення матеріальної бази.

Районний бюджет не спроможний забезпечувати утримання мережі закладів освіти, яка складається з 23 закладів загальної середньої освіти, 22 закладів дошкільної освіти. У закладах загальної середньої освіти навчається 2054 учні і працює 515 працівників (326 педагогічних та 189 обслуговуючого персоналу), тобто  1 працюючий обслуговує 4 учнів,  а 1 учитель  навчає 6 учнів (а потрібно 15). По сільських школах цей показник ще нижчий (5,4 учні та 3,4 відповідно). Потужність закладів використовується на 30%, а це означає, що в районі має працювати 7-8 шкіл з наповнюваністю 250-290 учнів.

Середня вартість утримання 1 учня по району, за результатами фінансування 2019 року, складає 35,7 тис. грн, вихованця ДНЗ – 30,5 тис. грн. Аналіз показує, що  16 закладів загальної середньої освіти, 8 закладів дошкільної освіти мають  вартість утримання вище середньої. Серед закладів загальної середньої освіти найвищі видатки на утримання учня:  у  Круподеринській (62 тис. грн), Райозерській (72 тис. грн), Лукімській (75 тис. грн), Великоселецькій (60 тис. грн) школах, у Райозерському (7 тис. грн), Тарасенківському (44 тис. грн), Новооржицькому (41 тис. грн), Черевківському (34 тис. грн), Великоселецькому (34 тис. грн) садочках.

У районі із 22 закладів 13 одногрупових, 5 - двогрупових. Наповнюваність груп також зменшується: Райозерський ДНЗ відвідує 9 вихованців, Черевківський, Сазонівський, Яблунівський, Воронинцівський – 12 дітей. З 1 вересня  наповнюваність закладів  буде ще нижчою. Через відсутність з 01.09. 2020 року дітей призупинить свою роботу друга група в Денисівському, Чевельчанському, Плехівському дошкільних закладах, на одну групу стане менше в Оржицькому садочку.

Утримання існуючої мережі при такому фінансування впливає на якість освіти. Матеріальні база не оновлювалась десятиліттями. Велика подяка місцевим громадам, які надають кошти для реалізації 3-х діючих програм.

На виконання Комплексної  програми  розвитку освітньої галузі на 2017-2021 роки передано субвенції 889,5 тис. грн, Районної  програми подальшого розвитку та удосконалення харчування  учнів загальноосвітніх навчальних закладів на 2018-2020 роки – 2224,4 тис. грн, Районної програми „Шкільний автобус” на 2017-2021 роки – 1057,5 тис. грн. Але цього недостатньо. У 2020 році необхідно визначитись з пріоритетами та  передбачити кошти  з місцевих бюджетів на реалізацію Комплексної  програми розвитку освітньої галузі на 2017-2021 роки, звернувши особливу увагу на заходи  протипожежної безпеки на впровадження системи НАССР.

Питання фінансування даних напрямків розглядались 23 січня 2020 року на засіданні постійної комісії районної ради з питань соціально-економічного розвитку району, підприємництва, бюджету  та управління майном спільної власності територіальних громад району, з питань освіти, охорони здоров’я, культури, соціального захисту, молодіжної політики, фізичної культури та спорту, з питань місцевого самоврядування, забезпечення законності, охорони свобод і законних інтересів громадян та інформаційної сфери. Виділення додаткових коштів з районного бюджету на реалізацію цих заходів не передбачається.

Ситуація з фінансуванням галузі „Освіта” ставить багато викликів. І головний виклик – це оптимізація  мережі  закладів загальної середньої та закладів дошкільної освіти.

Утримання великої кількості малокомплектних шкіл та садочків ставить під  загрозу  існування інших закладів та призводить до зниження якості освіти, низької конкурентоспроможності випускників, не дає можливості повною мірою забезпечити виконання навчальних програм. Сьогодні надзвичайно важливо визначитися з пріоритетами: утримання неефективної мережі закладів освіти чи оптимізація та підвищення якості освіти.

За інформацією відділу освіти райдержадміністрації « повернутися до списку новин