Оржицька районна рада
Оржицький район, Полтавська область

19 серпня День Пасічника: Щоб мед їсти, треба не присісти

Переглядів: 735

Бджола - споконвічна супутниця людини, а бджільництво -  одне з найдавніших улюблених занять.

Дев’ятнадцятого серпня вся спільнота пасічників відзначає своє свято. Серед них і житель села Старий Іржавець Михайло Васильович Прибудько. Бджоляр у третьому поколінні,  вже у 4-річному віці спостерігав, як  його дідусь Павло доглядав своє «солодке» господарство. Вже тоді малий Михайлик мріяв про власний вулик, допомагав знімати рої  з дерев. Пасічникував і батько Михайла Васильвича, Василь Павлович. І хоча дід був ще й вправним теслею, а батько довгий час працював у колгоспі завгаром, основне улюблене своє заняття - бджолярство - вони ніколи  не полишали.

Та і Михайло Васильович багато чим займався у своєму житті, окрім розведення бджіл і догляду за ними. Після закінчення школи працював помічником комбайнера, керував духовим оркестром, потім -  служба у армії, знову робота у колгоспі. У 1999 році був пасічником у агрофірмі «Хлібороб». Та завжди вдома у них була пасіка, а догляд за бджолами  для чоловіка  був на першому плані.

...Михайло Васильович разом з дружиною Ліною та донькою Яною  привітно зустрічають нас  та запрошують до просторого затишного двору. Над ошатними будинком, господарськими спорудами, квітниками, палісадом  кружляють  бджоли. Вуликів чимало, всі  різнокольорові, на деяких навіть скрипічний ключ та ноти намальовані - свідчення любові господаря до мистецтва взагалі і до малювання зокрема. Чоловік із захопленням розповідає про своє бджолине господарство, демонструє начиння вуликів. Все це для нас - китайська грамота, а для нього - сенс  життя. А поговорити йому хочеться про все: і про те, якою нелегкою і водночас захоплюючою є робота по догляду за бджолами, і про допомогу рідних, і про корисність не лише основного продукту - меду, але й бджолопродуктів - воску, прополісу, маточкового молочка, мерви, перги.

 А ще так хотілося Михайлу Васильовичу розповісти про «бджолину  лікарню» - вулик-лежанку. Придумав і запатентував цей винахід  у 2008 році пасічник-художник з Сумщини Микола Яровий. На Оржиччині  досвід такої апітерапії (від грецького «апіс» - бджола) перейняло подружжя Тараненків із Лазірок, а невдовзі вже не один бджоляр облаштував подібну «лікарню» в себе на пасіці. Отож і товариш Михайла Васильовича Анатолій Шаповаленко допоміг  зробити йому вулик-«лежанку» Їздять відтепер  до чоловіка на міхровібраційний масаж люди не лише із свого району, але й з сусідніх, дякують за допомогу.

Ми слухали Михайла Васильовича і мимоволі милувалися тим, з якою любов’ю і натхненням він розповідає про своє господарство, наочно демонструючи те, що можна показати. І зрозуміли, що у такій нелегкій і  потрібній  справі не можна досягти вагомих здобутків, не маючи відданих помічників. У цього привітного чоловіка вони є. Дружина, донька, син, навіть теща допомагають йому, підтримують. А ще - гордяться ним. І це помітно по виразу їх облич, по  теплоті поглядів,  бажанню підказати, нагадати про щось, що ще не сказано. Всі вони схожі на своїх  підопічних бджілок- такі ж дружні, працьовиті, згуртовані. І нам хочеться побажати родині Прибудьків, а також усім пасічникам України багатого на щастя та добро життя, гарних медових врожаїв, родинного тепла. Хай не переводиться у них на столі мед - символ благополуччя і здоров’я. 

Р. ФРОЛОВА, «Оржицькі вісті»

« повернутися до списку новин